انواع جوشکاری با دستگاه جوش ژئو ممبران

 

جوش گرم با استفاده از دستگاه جوش ژئوممبران
دستگاه جوش هوای گرم، جوشکارهای سبک کمی هستند که همانطور که از نام آنها پیداست، از هوای گرم برای نرم کردن و پیوستن مواد به یکدیگر استفاده می کنند. این روش جوشکاری برای همه ژئوممبران های مشهور از جمله پلی پروپیلن و مناسب است. رابط دو لایه ژئوممبران6 که هم را می پوشانند، در معرض هوای گرم قرار می گیرد که سطوح آنها را نرم می کند. سپس به هم فشار می یابند تا یک پیوند قوی ایجاد شود. جوشکارهای هوای گرم، معمولاً برای کار با جزئیات و یا برای “چسباندن” مواد در کنار هم استفاده می شوند.

دستگاه جوش ژئوممبران جوش اکستروژن
جوشکارهای اکستروژن، جوشکارهای بزرگتر و سنگین تری هستند که از میله جوشکاری پلاستیکی استفاده می کنند. میله جوش نرم شده و در بشکه گرم شده مخلوط می شود و به عنوان یک مهره مذاب پلاستیک به طور مستقیم روی بوش ژئوممبران هل داده می شود. یک کفش تفلون این مهره مذاب از مواد را بر روی لبه مواد پوشانده شکل می دهد. هوای گرم قبل از پلاستیک مذاب به همپوشانی دمیده می شود تا مواد نرم شوند و یک جوش قوی تر ایجاد گردد.

 میله جوشکاری شده توسط جوشکار اکستروژن باید انتخاب شود تا با ژئوممبران سازگار باشد و اغلب از همان دسته رزین ساخته می شود. این شیوه جوشکاری در درجه اول به مواد پلی پروپیلن محدود می شود؛ زیرا احتمال تخریب مواد در بشکه گرم شده باعث می شود این روش جوشکاری برای ژئوممبران های مناسب نباشد.

جوش شیمیایی
جوشکاری شیمیایی فقط در مورد ژئوممبران هایی که می توانند به راحتی توسط یک حلال نرم شوند، کاربرد دارد. بنابراین جوشکاری شیمیایی به ژئوممبران های پی وی سی و اورتان محدود می شود. مزیت جوشکاری شیمیایی سهولت کاربرد آن است و تنها کمی بیشتر از یک برس و حلال مناسب نیاز دارد. با وجود سهولت استفاده، جوشکاری شیمیایی به شدت وابسته به شرایط محیطی است. درجه حرارت پایین یا رطوبت زیاد می تواند به طور قابل توجهی بر کیفیت جوش شیمیایی تأثیر بگذارد.

جوشکاری گوه
جوشکارهای گوه ماشینهای دستی کوچکتر هستند که دو ورقه از مواد با هم پوشانده را جوش می دهند. دو نوع جوشکار گوه، تک گوه و اسپل-گوه وجود دارد. جوشکار تک گوه رابط بین دو ماده را با یک “گوه” فلز گرم شده گرم می کند و سپس غلتک ها بلافاصله مواد را با هم فشار می دهند تا یک جوش ایجاد شود.

مواد ترموپلاستیک در سطح مولکولی ذوب می شوند. یکپارچگی جوش را می توان با فشار دادن کانال با هوا آزمایش کرد تا از جوش محکم هوا و در نتیجه مایع محکم ایجاد شود.

لایفیلد از جوش گوه به عنوان روش اصلی برای جوشکاری آسترهای پیش ساخته و همچنین نصب لاینر در این زمینه استفاده می کند. جوشکارهای گوه با سرعت نسبتاً بالایی بین مواد تمیز و با هم تداخل دارند. همچنین برای جوش های مستقیم طولانی آن مورد استفاده قرار می گیرند. در زمینه کارهای پیچیده تر مانند منحنی ها یا اتصال چکمه های لوله نباید از جوشکار با گوه استفاده کرد.

کار با جزئیات مانند این، نیاز به هوای گرم، اکستروژن یا جوشکاری شیمیایی دارد. بسیاری از تاسیسات ژئوممبران نیاز دارند تا از چندین روش جوشکاری مختلف در همان پروژه استفاده شود.